Prvotno se je košarka igrala v vseh vrstah športnih oblačil, od trenirke  do nogometnih  uniform. Prve uradne košarkarske uniforme, kot so prikazane v Spaldingovem  katalogu iz leta 1901, so vsebovale tri vrste hlač: podložene hlače do kolen, podobne tistim, ki se nosijo za igranje nogometa, pa tudi krajše hlače in hlačne nogavice do kolen. Predlagani sta bili dve vrsti dresa, s četrtino dolžine rokavov in različica brez rokavov.

Dolge hlače so se kasneje razvile v srednje dolge kratke hlače v dvajsetih letih prejšnjega stoletja, do tridesetih let prejšnjega stoletja pa se je material, uporabljen za drese, spremenil iz težke volne v lažji poliester in najlon . V sedemdesetih in osemdesetih letih prejšnjega stoletja so postale uniforme ožje, kratke hlače pa krajše, kar je bilo skladno s splošnimi modnimi trendi teh dveh desetletij. V tem času so ženske košarkarske uniforme prešle iz uniform z daljšimi rokavi v  majice brez korakov , podobne moškim košarkarskim uniformam, ki so bolj eksplicitno kazale mišični tonus igralcev.

A Comprehensive History of Basketball Uniforms - This Is Basketball

Leta 1984  je Michael Jordan zahteval daljše kratke hlače in pomagal popularizirati odmik od ozkih, kratkih kratkih hlač proti daljšim, širokim kratkim hlačam, ki jih danes nosijo košarkarji. Skozi devetdeseta leta so košarkarske uniforme padle pod vpliv  hip hop  kulture, s kratkimi hlačami, ki so postajale daljše in ohlapnejše, barve moštev svetlejše, modeli pa bolj vpadljivi in ​​nakazujejo rappers’bling.

Na prehodu v 21. stoletje so postale košarkarske uniforme še bolj prevelike in ohlapne; luknje za roke pri ženskih košarkarskih dresih so ostale manjše kot pri moških, a dovolj široke, da so razkrile športne nedrčke igralk.